Genel Bilgiler

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü, 1983 yılında kurulmuştur ve kısa sürede Türkiye'nin önde gelen iktisat bölümlerinden biri olmuştur.

Bölümümüz, uluslararası standartlarda yüksek seviyede lisans ve lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programlarıyla öğrencilerimizi akademik kariyer yapmaya ve devlet sektörü ve özel sektördeki çalışma hayatına hazırlamaktadır. Öğrencilerimizin yurt içi ve uluslararası alanlardaki başarıları bize gurur vermektedir. Mezunlarımız, yurt içinde ve yurt dışında özel sektörün önde gelen firmalarında ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile ekonomi ile ilgili bakanlıklar gibi önemli kamu kurumlarında çalışmaktadır. Bir çok mezunumuz Avrupa ve Amerika'nın seçkin üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora eğitimi almaktadır. 2005-2006 akademik yılından itibaren TÜBİTAK'ın son sınıf lisans öğrencileri için verdiği yurt içi lisans üstü bursunu bölümümüzden birçok lisansüstü öğrencimiz kazanmıştır.

Bölümümüz, öğrenci değişim programları konusunda öğrencilerimize destek vermektedir. ERASMUS Öğrenci Değişim Programı kapsamında 2006-2007 akademik yılından itibaren her yıl artan sayıda öğrencimiz yurt dışına gönderilmiştir. Bölümümüzün Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde 30'un üzerinde üniversite ile yaptığı ikili anlaşmalar mevcuttur. 2017-2018 akademik yılında  35 öğrencimiz ERASMUS değişim programı kapsamında yurt dışında öğrenim görmeye hak kazanmıştır.

Öğretim üyelerimizin iktisadi büyüme, kalkınma iktisadı, mikro iktisat, makro iktisat, iktisat politikası, uluslararası finans ve bankacılık, ekonometri ve çalışma ekonomisi gibi çeşitli alanlarda çalışmaları devam etmektedir. Bu alanlarda araştırma ve eğitim, teori ve uygulama bazında yürütülmektedir. Akademik kadromuz ve öğrencilerimiz arasındaki yakın iletişim bölümümüzün önemli özelliklerinden biridir. Temel amacımız, öğrencilerimize iktisat alanında geniş ve güçlü bir altyapı sağlayarak onları iş hayatına ve/veya lisansüstü çalışmalara hazırlamaktır.

 

Lisans programı broşürü TÜRKÇE İNGİLİZCE

Lisansüstü programlar broşürü İNGİLİZCE

 


Bu sayfa İngilizce İktisat tarafından en son 18.08.2017 11:43:50 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM